انتظار در ادیان دیگر!

 

در کتاب زبور حضرت داوود علیه السلام چنین آمده است: «شریری منقطع خواهد شد و اما منتظران خداوند، وارث زمین خواهند شد. هان! بعد از اندک زمانی شریر نخواهد بود، حلیمان، وارث زمین خواهند شد ... زیرا که بازوان شریر، شکسته خواهد شد، و اما صالحان را خداوند تأیید می ‌کند.» و در فصل دیگری چنین آمده است: «قوم‌ ها را به انصاف داوری خواهد کرد، آسمان شادی کند و زمین مسرور شود. دیو و پری آن، غرش نمایند، صحرا و هر‌چه در آن است، به وجد آید. آن ‌گاه تمام درختان جنگل، ترنم خواهند کرد به حضور خداوند؛ زیرا برای داوری جهان می ‌آید. ربع مسکون را به انصاف داوری خواهد کرد.»

در عهد جدید یا همان اناجیل، چنین آمده است: «همچنان که برق، از مشرق ساطع شده تا به مغرب ظاهر می ‌شود، ظهور پسر انسان نیز چنین خواهد شد. آن ‌گاه علامت پسر انسان در آسمان پدید شود و آن وقت، جمیع طوایف زمین، سینه‌ زنی کنند و پسر انسان را ببینند که بر ابرهای آسمان با قوت و جلال می ‌آید ... اما از آن روز و ساعت، هیچ کس اطلاع ندارد، حتی ملائکه آسمان، جز پدر من و بس ... لهذا شما نیز حاضر باشید؛ زیرا در ساعتی که گمان نبرید، پسر انسان می ‌آید.»

در باورهای اعتقادی مردم و اقوام مختلف جهان نیز این عقیده وجود دارد که همه اقوام دنیا، چشم به راه منجی و مصلحی هستند که به ظلم و فساد خاتمه دهد و سعادت بشری را تأمین کند. در کتاب باسک از کتب مورد احترام هندیان آمده است: «دور دنیا تمام می ‌شود به پادشاه عادلی در آخرالزمان که پیشوای ملائکه، پریان و آدمیان باشد و حق و راستی با او باشد. آنچه در دریاها، زمین ‌ها و کوه‌ ها پنهان باشد، همه را به دست آورد و از آسمان‌ ها و زمین، هر چه باشد، خبر می‌ دهد و از او بزرگ‌ تر، کسی به زمین نیاید.» 

 در کتاب شاکمونی که کتاب مقدس دیگر هندیان است، آمده است: «پادشاهی و دولت دنیا به فرزند سید خلایق دو جهان "کشن" *تمام شود و کسی باشد که بر کوه ‌های مشرق و مغرب دنیا حکم کند و فرمان براند و بر ابرها سوار شود و فرشتگان کارکنان او باشند و جن و انس در خدمت او شوند، از "سودان" که زیر خط استواست، تا سرزمین "تسعین" که زیر قطب شمال است، ماورای بحار را صاحب شود و دین خدا زنده گردد و نام او ایستاده باشد و خدا‌شناس باشد.»

ایرانیان باستان پیش از زرتشت نیز عقیده دارند که "گرز اسپه" زنده است و به کابل زندگی می ‌کند، صدها هزار فرشته او را پاسبانی می ‌کنند تا روزی قیام کند و جهان را اصلاح نماید. نژاد اسلاو نیز معتقد است که از مشرق زمین یک نفر بر می خیزد و تمام قبایل اسلاو را متحد می سازد و آنها را بر دنیا مسلط می نماید. ژرمنی ها هم بر این باورند که یک نفر فاتح، از طرف آنان قیام و آنها را بر دنیا مسلط می نماید. صربستانی ها، انتظار ظهور "مارکوکوابیویچ" را دارند. اهالی جزائر انگلستان نیز منتظرند که "آرتو" روزی از جزیره "آو‌آلون" ظهور نماید و نژاد ساکسون را بر دنیا غالب کند و سعادت را نصیب آنان نماید.

 

یونانیان، عقیده دارند "گالویمبرگ" نجات ‌دهنده بزرگ، ظهور خواهد کرد و جهان را نجات خواهد داد. اقوام اروپای مرکزی، در انتظار <بوخص> می ‌باشند. چینی ‌ها، بر این باورند که روزی "کرشنا" ظهور می کند و جهان را نجات می ‌دهد. اقوام آمریکای مرکزی بر این عقیده ‌اند که "کوتزلکوتل" نجات‌ بخش جهان، پس از بروز حوادثی در جهان، پیروز خواهد شد.

گروهی از مصریان، که حدود 3000 سال پیش از میلاد، در شهر <محیض> زندگی می ‌کرده ‌اند، معتقد بودند که سلطانی در آخرالزمان، با نیروی غیب بر جهان مسلط می ‌شود و اختلافات طبقاتی را از بین می ‌برد و مردم را به آرامش و آسایش می ‌رساند. قبایل "ای‌پوور" معتقد بودند روزی خواهد رسید که در دنیا، دیگر نیرویی بروز نکند و آن، به سبب پادشاهی دادگر در پایان جهان است. گروهی از مردم پرتغال نیز معتقدند یکی از پادشاهان سابق پرتغال به نام "سبنیانوس" با تمام لشکر خود در جزیرة غیب، از دیده‌ ها غایب است، تا در آخرالزمان خروج کند، تمام دنیا را مسخر نماید و یک دین و یک فرمان‌ بر همه زمین حاکم شود.

*کشن در زبان هندی نام پیامبر اسلام است.*

/ 10 نظر / 4 بازدید
عقیق

ذخيره‌ای بنه از رنگ و بوی فصل بهار که می‌رسند ز پی رهزنان بهمن و دی

سید محسن

به نام حضرت دوست اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم [گل] در پناه حضرت دوست

آهوی سرگردان

سلام گرامی.انتظار شما انتظار آمدن خورشید تابان در پی شبهای تیره و بی مهتاب است‘انتظاری راستین و مبارک.

آهوی سرگردان

شاید برای حکم های بی محاکمه این پاسخ خوبی باشد که از دوستی به عاریتم داده اند:لطفا بگذارید قدم بزنم / بگذارید در دنیایی که دوست دارم قدم بزنم و بروم / من دنیایم را سرشار از خدا و شهد شیرین خرما می خواهم / اینچنین است که مرا نمی خواهند / چون آنکه آنها می شناسند نیستم / من همرنگ تو نیستم / ببین مرا من غرق در خدایم / با ظهور و بدون استعاره و پرکنایه، / آرمانگرایی هستم که از درک جامعه کوچک و محدود به دایره تعصبات، خارجم / خرما می خورم، ساده فکر میکنم، ساده هم سخن می گویم، / اما تو سخت می شنوی اش / و تلخ می خوانی ام . . . کمی بیشتر نگاهم کن / من خدایی ام

آهوی سرگردان

به نام خدای بيتا الهی!چقدر از کعبه مقصود دور و از جمال و لقای تو مهجورند آنانی که تنهابه انجام نماز وقيام و رکوع و سجود بسنده نموده و فقط به پرستش ظاهری تو دل خوش می کنند. و چه سان از حقيقت به مجاز و از واقع به تخيل و توهم قناعت کرده اند آنانی که فقط به معنا و باطن گرويده و از پرداختن به کارهای پسنديده و انجام نماز و قيام و رکوع و سجود شانه خالی می کنند. حال که چنين است پس خداونداا!ظاهرم را به طاعتت ,باطنم را به محبتت,قلبم را به شناختت,روحم را به ديدارت و ديدگان جانم را به پيوستگی تام به حضرتت نوربخش و دل تاريک مرا به مغناطيس جان؛همان جان جانان که از آن به جانان ومنبع جمال و مبدا وجود ونهايت کمال تعبير می کنند دچار کن؛ای صاحب جمال و کمال.

مترصد

حجاب راه تویی حافظ از میان برخیز خوشاکسی که دراین راه بی حجاب رود[گل] اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر...آمین سلام علیکم...مأجور باشید...ملتمس دعا یا الله[گل]

میثم - بچه های آسمان

سلام به خانوم عقيق اميدوارم حالتون خوب باشه پست 5 آذر خیلی به دلم نشست... و در مورد کامنتی که گذاشتین:. ما همه میدونیم که در کانادا و فرانسه و کجا و کجا چه کردند برای بازماندگان جنگهاشون... اگرچه جانبازان ما از ابتدایی ترین حقوقشون هم محروم بودن!! برای مثال لازم به ذکره یه جانباز نه میتونه مترو سوار بشه و نه اتوبوس!!بعد از حدود 20 سال که از جنگ میگذره! بگذریم از مشکلات جانبازان شیمیایی و ...! از کامنت شما اینجور استنباط میشد که شما منظورتون این بود که باید جانبازان و شهدا و ... رو مورد احترام قرار داد. خوب اینکاریه که همه ی ما ادعاش رو داریم! از مسولین تا مردم!! اما بحث دقیقا بر سر اشاره ی این آقا به سال 88 بود نه 8 سال جنگ!

میثم - بچه های آسمان

ادامه ی کامنت : حرف کلی من اینه که حاکمیون بیان و معذرت بخوان از مردم بخاطر رفتارهای خشنی که انجام دادن و البته هر دو طرف باید معذرت بخوان بخاطر اشتباهاتشون و نگن هم نبوده و کار دشمن بوده و حرفهای کلیشه ای که بسیج 88 خوب و معصوم بوده و اینا نقشه ی دشمن بوده و کار صهیونیسته و... من به چشم میبینم و دیدم تو این مدت که چقدر تفاوت بود بین بسیجی جنگ و بسیجی 88 ... قابل مقایسه نیستند و نبودند و نخواهند بود ... و خوشحالم که بین همون بسیجی های جنگ اعتقادات علی وار شکل گرفت! هرچند که الان اونها رو بی بصیرت بدونن. یاد خطبه ی 27 علی (ع) میوفتم... و اون جمله ی آخرش "اگر مرد مسلمانى پس از اين رسوايى از اندوه بميرد، نه تنها نبايد ملامتش ‍ كرد بلكه مرگ را سزاوارتر است . " افسوس که خیلیها نفهمیدند بجای توجیه ، گاهی هم باید آرزوی مرگ نمود! تازه اون خلخال بوده و این جان و آبروی انسان! من هم تا حدی با حرف حاج علی که نوشته بود "هیچکس مدعی نیست که بسیجی معصوم است و مثل همه افراد جامعه ممکن است خطائی نیز داشته باشند . " موافقم و اعتقاد دارم باید خطا ها رو گفت تا راه برای بقیه روشن بشه!نه روایت

میثم - بچه های آسمان

خیلی خوشحال شدم که من رو مجبور کردید خطبه ی 27 رو نگاهی مجدد بندازم. و خیلی خوشحال تر میشم که نظرتون رو دقیقا درمورد همون پست بیان کنید. من رو هم از دعای خیرتون بی بهره نذارید که همواره محتاج دعاییم خانم عقیق. [گل][گل][گل][گل][گل]

میثم - بچه های آسمان

راستی یادم رفت بخاطر نظری که درمورد پست پایین ترش داده بودین تشکر کنم. صد در صد موافقم با حرفتون که باید الگو ها عوض بشه و صرفه جویی بشه و ... البته مقایسه ی قیمت نان در فلان جا با اینجا رو هم باید با مقایسه حقوق در فلان جا و ایران مقایسه کرد![نیشخند] به هر حال فکر میکنم با همین درآمد هم میشه صرفه جویی بیشتر کرد و ...من فکر کنم همه موافق باشند با اجرای این طرح فقط اختلاف اصلی سر چگونگی اجراشه!!